top of page

Ostrowski Klub Morsów

Morsowanie – czyli jak za darmochę wzmocnić swój organizm. Zapraszamy!.​

​

Zapewne nie chcesz chorować, bo któż chciaÅ‚by być rozÅ‚ożony przez choróbsko. Ale co najmniej raz w roku sÅ‚yszysz lekarski wyrok: masz anginÄ™, grypÄ™ lub zapalenie gardÅ‚a. Idziesz wtedy grzecznie do apteki i wykupujesz lekarstwa zapisane na recepcie. MÄ™czysz siÄ™ niemiÅ‚osiernie, próbujÄ…c zwalczyć skutki choroby. Dzisiaj możesz wybrać:  zostanÄ™ morsem lub chcÄ™ chorować.

​

Czym właściwie jest morsowanie? Jest to krótkotrwałe zanurzanie organizmu w zimnej wodzie, mające na celu pobudzenie go do reakcji obronnej, w wyniku której nabierasz odporności. Taka sobie naturalna szczepionka.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zimno jest zdrowe. Dlatego warto wiedzieć, że ma ono właściwości przeciwzapalne oraz uśmierzające ból. Myli się ten, kto twierdzi, że zimne kąpiele są wbrew naturze. Niestety już dawno od niej odeszliśmy, czego dowodem są choroby cywilizacyjne. Zwierzęta na szczęście wiedzą co jest dobre i nie cierpią m.in. na otyłość.

​

Każdy z nas doskonale zna te zwroty: nie siedź na ziemi, bo dostaniesz wilka; zamknij okno, bo Cię zawieje. Dotyczy to tylko długotrwałego pozostawania w bezruchu, doprowadzając organizm do wychłodzenia. Hartować może się każdy, oprócz osób z chorobą wieńcową, czy ze schorzeniami nerek. W całej Polsce morsują wszyscy, zarówno młodzież jak i osoby po 60-tce. Morsowanie można porównać do szczepionki. Jest to przede wszystkim hart ducha i ciała.

​

Z czym to się je? Pewnie każdy pamięta, gdy musiał przebiec dłuższy odcinek na zajęciach WF-u w szkole czy też śpieszył się na autobus. Po zatrzymaniu się, czuliśmy buchające z nas ciepło. Był to rezultat rozgrzania mięśni. Dlatego przed wejściem do wody należy rozgrzać jak największą partię mięśni, żeby w wodzie nie uległy wyziębieniu. To nie jest tak, że ktoś z marszu wskakuje do przerębla. Dłuższe (2-3 minutowe) pobyty w zimnej wodzie związane są z większym wydatkiem energetycznym, ponieważ organizm potrzebuje więcej energii, by utrzymać temperaturę ciała. W aktywnym sezonie można stracić około 5-ciu kilogramów na wadze.

​

Od krioterapii, morsowanie różni siÄ™ przede wszystkim temperaturÄ…, w której siÄ™ przebywa oraz wilgotnoÅ›ciÄ… powietrza. W kriokomorze temperatura wynosi od -100 do -160 stopni C, przy bardzo niskiej wilgotnoÅ›ci powietrza. WchodzÄ…c do wody (przerÄ™bla) w Å›rodku sezonu, temperatura wynosi okoÅ‚o  0 st. C. Zastosowanie krioterapii jest bardzo szerokie i pomaga w wielu schorzeniach, zwÅ‚aszcza w chorobach stawów oraz u osób dorosÅ‚ych przemÄ™czonych fizycznie i psychicznie, w tym u sportowców wyczynowych.

​

Najprzyjemniejsze kąpiele mają miejsce, gdy zażywamy ich w temperaturze powietrza poniżej -8 st. Celsjusza, w bezwietrzny, słoneczny dzień. Kąpiel w takich warunkach daje wrażenie, że woda jest "ciepła". Nasze ciało (bodźce) po rozgrzewce przy temp. niższej niż woda i po wejściu do niej, przesyła nam informacje, że woda jest ciepła. Przy jeszcze większej różnicy temperatur, wejście do wody jest wręcz rozkoszą. Można śmiało to porównać do uczucia lepszego niż orgazm.

​

Po sprawdzeniu na wÅ‚asnej skórze, że kÄ…piele w zimnej wodzie majÄ… same zdrowotne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, zachÄ™camy wszystkich do spróbowania swoich siÅ‚. Nie jesteÅ›cie gorsi od nas, nawet jeÅ›li uważacie siÄ™ za zmarzluchów. WrzesieÅ„ to najlepszy okres by rozpocząć swojÄ… drogÄ™ do zostania morsem  i pożegnania chorób.

​

PamiÄ™taj, że to wszystko za darmo, bo naturalnym  zdrowiem i szczęściem należy siÄ™ dzielić z innymi.

​​​

Zapraszamy do trenowania przed wejściem do przerębla

​

-    wychodź do sklepu, z psem na spacer (w okresie jesienno-zimowym) na krótki rÄ™kawek

 

-   gdy spadnie pierwszy Å›nieg, biegaj boso po Å›niegu (tak, stopy mocno odczuwajÄ… zimno)

​

-    siedzÄ…c w wannie zacznij polewać nogi lub krocze, wytrzymujÄ…c kilka sekund mówiÄ…c na gÅ‚os "woda jest ciepÅ‚a" - autosugestia - po chwili woda nie bÄ™dzie zimna :)

​

-    rozgrzewajÄ…c siÄ™ nie dopuść do spocenia siÄ™, ani przemÄ™czenia

​

-    w czasie kÄ…pieli uspokajaj oddech i oddychaj przez nos lub przez szalik, żeby nie wychÅ‚adzać organizmu od wewnÄ…trz

O NAS

Telewizja Internetowa Ostrow24.tv

© 2012 by. Marek Radziszewski. Żadne zwierzęta nie ucierpiały w czasie tworzenia tej strony.

  • https://www.facebook.com/wix
  • http://www.youtube.com/user/wixmypag
bottom of page